Pane Veřovský děkujeme, odejděte!
Volby bývají svátkem demokracie a pokud tomu tak opravdu je, měl by být respektován i jejich výsledek. Na celostátní úrovni můžeme být svědky toho, že tomu tak není a bohužel stejný nebo podobný obraz nám vystává i na komunální úrovni. Ve většině velkých měst vyhrála ODS a to mnohdy s výrazným náskokem. Vyhrála i v Ostravě a v drtivé většině jejich obvodů včetně Ostravy-Jih. Logicky by se tedy starostou měl stát představitel vítězné strany, neboť právě jeho strana dostala od voličů největší důvěru.
Bohužel mocichtivost některých politiků nezná mezí, o čemž svědčí i situace, která nastala po volbách v již zmíněném obvodě. Staronovým starostou se stal Otakar Veřovský, který se zároveň stal i nově zvoleným senátorem za tento obvod. Bude tyto dvě velmi náročné funkce stíhat? Přece jenom vzdálenost mezi Prahou a Ostravou není zrovna nejmenší a obvod, který řídí a reprezentuje, rovněž. Ale na druhou stranu má jistě pan starosta mnoho času, když dokáže sedět dlouhé hodiny na výběrových řízeních na nejnižší úřednické posty, na nichž jeho přítomnost není vůbec nutná.Od toho je tu přece tajemník úřadu, jakožto osoba zabezpečující jeho chod, jak vyplývá i ze zákona.
Hlavní však je, že zde není respektována vůle občanů, v tomto případě by bylo vhodnější pojmenování voličů, a nejvyšším představitelem obvodu se stal představitel strany poražené. Je tohle spravedlivé? Myslím si, že ne, proto by možná do budoucna stálo za to začít vážně přemýšlet o přímé volbě starostů, aby se takovýmto situacím předcházelo.
A ještě malá poznámka na závěr. Když už pan starosta v Jižních listech, které těsně před volbami tendenčně propagovaly jednu stranu, zmínil morálku a slušnost, mohl by se tím rovněž řídit. Parkovat v den voleb před volebními místnostmi autem, na kterém se vyjímá přes celou karoserii jeho tvář společně s volebním sloganem je minimálně neslušné a nemorální, o dalších adjektivech ani nemluvě.
Adam Gazda